Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 22 czerwca 2008

Liczba wpisów: 10

nortus
 
Edvard Hagerup Grieg (urodzony 15 czerwca 1843 r w Bergen - zmarł 4 września 1907r w Bergen)-kompozytor, pianista i dyrygent norweski pochodzenia szkockiego.

Studia muzyczne w konserwatorium w Lipsku m.in. u I. Moschelesa (fortepian), E.F. Richtera (harmonia i kontrapunkt), K. H. Reineckego (kompozycja) w latach 1858-1862. 1863 osiadł w Kopenhadze, gdzie zaprzyjaźnił się z kompozytorami N.W. Gadem i J.P.E. Hartmannem, reprezentantami duńskiego romantyzmu. 1864 założył ze współtowarzyszami towarzystwo Euterpe, którego celem było popieranie współczesnej muzyki skandynawskiej.

Zimą 1866 przebywał we Włoszech i tam poznał Henrika Ibsena. Jesienią 1866 osiedlił się w Christianii (obecnie Oslo), gdzie działał jako dyrygent, zorganizował koncerty abonamentowe. Tam poznał wybitnego dramaturga norweskiego Bjørnstjerne Bjørnsona. W 1868 skomponował Koncert fortepianowy a-moll op. 16. W 1869 odwiedził w Rzymie Ferenca Liszta. W latach 1874-1875 na zamówienie Ibsena napisał muzykę do dramatu Peer Gynt, z której zestawione dwie suity Peer Gynt przyniosły mu największą popularność.

1880 zamieszkał w Bergen, a następnie w Troldhaugen koło Bergen. Rozpoczął wówczas wielkie podróże koncertowe jako pianista, dyrygent i akompaniator. 1884 z okazji uroczystości 200-lecia urodzin duńskiego poety i dramaturga norweskiego pochodzenia Ludvika Holberga skomponował inne znane dzieło, Suitę w dawnym stylu Z czasów Holberga.

Był twórcą narodowej szkoły norweskiej w muzyce. Jego utwory powiązane są z literaturą (sagami, legendami, nordycką balladą, poezją ludową) oraz z muzycznym folklorem skandynawskim, cechuje je liryzm i subtelna nastrojowość (w miniaturach fortepianowych bliska już impresjonizmowi), ogromna inwencja melodyczna. Pieśni odznaczają się idealną zgodnością tekstu i melodii w akcentach oraz frazowaniu oraz bogatym akompaniamentem, z rozbudowaną harmoniką.


W dzieciństwie Grieg uwielbiał godzinami przesiadywać przy fortepianie, eksperymentować i poszukiwać ciekawych brzmień.

Młody Edvard nie lubił szkoły i często opuszczał lekcje.

Pierwszy publiczny koncert dał w sierpniu 1861 roku w szwedzkim Karlshamn.

Ożenił się ze swoją kuzynką, Niną Hagerup.

Edvard Grieg był miłośnikiem literatury i zawsze starał się być na bieżąco, zwłaszcza ze współczesną twórczością poetycką.

Norweski kompozytor był przesądny. Podczas każdego koncertu miał przy sobie talizman: 10 - centymetrową gumową żabę. Trzymał ją w kieszeni i wierzył, że przynosi mu szczęście.

Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge.

Przez Hansa von Blüowa nazwany został "Chopinem Północy"

Urnę z jego prochami złożono w grocie skalnej nad fiordem, w pobliżu jego domu w Troldhaugen.
 

nortus
 
  • awatar gosiek: lol, znam te widoki. Jak tylko moge to jade na wakacje tam.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Norwegia to kraj wody i gór. A pomiędzy nimi jest cała reszta.
  • awatar hania: ale slicznie tam, a my zawsze jezdzimt na poludnie
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Bomlo cudowna wyspa gdzie można zobaczyć Norwegię w pigułce. Czyli woda, fjord, góry, las, natura i piękne widoki. I mili ludzie.
 

nortus
 
Norweskie drogi - autostrada w zasadzie jest tylko między granicą a Oslo. Dalej raczej ciężko je zauważyć. Drogi w większości są wąskie, kręte, bez pobocza ale za to rekompensują braki pięknymi widokami. No i tunele - to norweska specjalność. Tunele i mosty. Ale jak kraj powstał na wyspach i fiordach to czego oczekiwać.
 

nortus
 
Skrajne przypadki dróg norweskich - droga do Lysebotn i tzw. Drogi Trolli (Trolvegen). Drogi otwarte dla ruchu kołowego jedynie 3-4 miesiące w roku, od maja-czerwca do września-października - w zależności od warunków atmosferycznych. Są wielką atrakcją turystyczną.
  • awatar anka: fantastyczne drogi
  • awatar gość: bylem kilka razy w norwegii ale tego nie widzialem a szkoda
  • awatar jogout: omg, poezja dla moich oczu
Pokaż wszystkie (4) ›