Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 20 czerwca 2008

Liczba wpisów: 27

nortus
 
Wieża Quistorpa (niem. Quistorpturm) – nieistniejąca już wieża widokowa, która znajdowała się na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim na skraju miasta Szczecin (Niemierzyn).

Wybudowana została na polecenie Martina Quistorpa w 1903 r. w hołdzie dla swojego ojca Johannesa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpływowego człowieka. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów szczecinian. Projekt wieży został wykonany przez Franza Schwechtena, jednego z berlińskich architektów, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzył m.in. Kościół Pamięci cesarza Wilhelma i Dworzec Arhaltski w Berlinie oraz niektóre budynki w centrum (nie zachowane do obecnych czasów) oraz gmach filharmonii.

Wieża została zbudowana z ciosów kamienia. Na jej podstawie znajdowało się pomieszczenie przykryte sklepieniem krzyżowym. W wieży znajdowała się letnia kawiarenka, która, dzięki otwartym arkadom, była dostępna z każdej strony. Zamiast dachu wykonano taras widokowy. Na jego narożach znajdowały się monumentalne rzeźby alegoryczne. W środkowej części tarasu znajdował się wieloboczny trzon. Miał on kształt cylidra i był zakończony krenelażem. Powyżej była mniejsza, też cylindryczna wieżyczka (również z krenelażem), która wieńczyła budowlę. Wieża mierzyła 42 metry wysokości i składała się z dziewięciu kondygnacji. Od strony obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły do wieży szerokie, kamienne schody, ułatwiające pokonanie stromego w tej części lasu odcinka drogi.

Wieża została zniszczona przez Niemców w 1945 r. podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii. Obecnie na wzgórzu znajdują się fragmenty budowli, częściowo zasypane ziemią i zarośnięte. Obok pozostałości znajduje się wejście do podziemi. Pod ziemią istnieje ok. 30-metrowy betonowy korytarz, następnie przechodzący w korytarz drewniany. Jeszcze w latach 80. możliwe było przejście korytarza i wyjście kilkadziesiąt metrów od ruin wieży. Obecnie wyjście jest zablokowane zwałami ziemi.

W tym miejscu była kręcona jedna ze scen w filmie "Młode Wilki"

Obiekt ten stanowi atrakcję turystyczną oraz przyciąga wielu ciekawskich. Często stanowi punkt orientacyjny na przeróżnych rajdach krajoznawczych, pomimo sekt budynek ten posiada niezwykły klimat i styl.
Wokół terenów leśnych wieży czasami można spotkać fanów sportu ASG, ruiny są wykorzystywane jako bazy do gry typu CTF (Capture the flag)lub camp(rodzaj gry w którym zawodnicy przez większy czas pozostają ukryci w zaroślach lub trudno dostępnych miejscach). Nie brakuje też fanów Paintballu którzy często odgrywają tam przeróżne scenariusze typu ochrona VIP'a czy też scenariusze ASG. Często można zaobserwować ludzi robiących tam zdjęcia lub jeżdżących na rowerach. Wykorzystywany jako punkt orientacyjny wielu map oraz cel obiekt orientacyjny na mapach GPS.
 

nortus
 
Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II (1926 - 45 niem. Quistorpaue, 1945 - 94 pol. Jasne Błonia) - szeroki zieleniec znajdujący się na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego.

Historia i urbanistyka  
Park powstał w latach 1925-27 na terenie podarowanym przez Johannesa Heinricha Quistorpa - pod warunkiem, że teren ten zawsze będzie dostępny publicznie i nie na cele komercyjne, zaprojektowany został z rzędami platanów klonolistnych po bokach rozległego trawnika z parterowymi kompozycjami kwiatowymi pośrodku. Jest największym w Polsce skupiskiem tego gatunku drzew, których rośnie tu 213. Ciągłość kompozycyjną na osi północ-południe zapewnia aleja ciągnąca się w kierunku Parku Kasprowicza i dalej do Lasu Arkońskiego. Oś równoleżnikową stanowi ul. Piotra Skargi przecinająca Jasne Błonia poniżej Pomnika Czynu Polaków.

Dominantą Jasnych Błoni jest Pomnik Czynu Polaków, wyobrażający podrywające się do lotu trzy orły, symbolizujące trzy pokolenia Polaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina. Pomnik postawiono w 1979 roku.

Kiedy Ojciec Święty 11 czerwca 1987 odwiedził miasto, na Jasnych Błoniach odprawił mszę gromadząc tu setki tysięcy wiernych, co upamiętnione zostało w 1995 roku ustawieniem pomnika Jana Pawła II. Plac nosi też imię papieża.
 

nortus
 
Warszawa - nie przyjeżdżajcie do Warszawy. Stolicy już nie ma. Ktoś nam ją zasłonił, na dobre. Oto unikalny spacerownik po mieście zasłoniętym kurtyną reklam. Faktycznie, trzeba być ostatnim kretynem, żeby tak zniszczyć miasto. Warszawa nigdy nie była piękna, ale teraz to już ....
Zobacz sam

wyborcza.pl/(…)___a_dolem_Wisla_plynie___.html…
 

nortus
 
Do Stavanger wpłynęły wczoraj (20 czerwca 2008) jednoczeście trzy wielkie cruisery. Dwa zacumowały w samym centrum, obok siebie.
Zobacz film

www.aftenbladet.no/webtv/?id=657843
 

nortus
 
Taki mały wydawałoby się port, w porównaniu do takiego kolosa jak Szczecin, a dzisiaj również będzie gościł aż trzy cruisery jednocześci:
QUEEN VICTORIA (2000),COSTA MEDITERRANEA (2680)oraz MONA LISA (780).
Zazdroszczę im!
 

nortus
 
Polskie piekiełko w postaci materialnej można zobaczyć w Oslo, we Frogner Parku. Nazywa się monolit.

Jest to centralna figura parku. I jest ona bardzo zbliżona do naszej mentalności. Gdyż jak mówią sami Norwedzy pomnik przedstawia ludzi wspinających się do nieba, ale gdy pierwsi są już blisko to są ściągani w dół przez tych co na dole. Czy to nie przypina naszego charakterku? Naszego piekła/piekiełka jakie sami sobie stwarzamy. Czasami się zastanawiam czy gdy Vigeland tworzył Monolit miał może nas, Polaków, na myśli? Chyba podobny pomnik powinien być postawiony na placu Piłsudskiego w Warszawie, koło Grobu Nieznanego Żołnierza. Po co siękłócić jaki krzyż ma tam stanąć, Monolit odda ducha narodu chyba najlepiej.
-----------
Monolitten (Monolit) – jedna z rzeźb Gustawa Vigelanda będąca częścią kompleksu parkowego Frogner Park w Oslo.
Rzeźba przedstawia kolumnę utworzoną z nagich ciał ludzi w różnym wieku. Składa się ze 121 postaci, z których jedna jest autoportretem artysty. Monolitten ma 17,3 m wysokości (wraz z cokołem). Ustawiona jest centralnie na okrągłej platformie ze schodami w otoczeniu 36 grup rzeźb nagich postaci wykonanych z tego samego materiału. Pierwsze projekty rzeźby powstały w 1919. Gipsowy model kolumny wykonano w połowie lat 20. XX w. Wtedy też sprowadzono do Oslo wielosettonowy blok granitu, z którego później powstała rzeźba. Projekt Monolitu i prace nad nim nadzorował Vigeland, ale wykonaniem zajęło się trzech kamieniarzy. Ukończenie rzeźby zajęło im 14 lat.

------------
W nawiązaniu do tekstu orionblues.pinger.pl/e/395636#mid395636
kolegi z pingera: Orionblues
 

nortus
 
23 auta zniszczyli dwaj pijani mężczyźni. Walili młotkiem po szybach.
Do wandalizmu doszło w nocy z czwartku na piątek 20.06.2008r w Policach. O godz. 1.30 ktos zadzwonił na Policję z informacją, że dwóch młodych mężczyzn wybija szyby w samochodach na ul. Piłsudskiego. Ze schwytaniem ich policjanci nie mieli najmniejszych problemów. Gdy tylo przyjechali we wskazane miejsce mężczyźni zaczęli uciekać.

Okazali się nimi 21-letni Adam K. oraz 21-letni Marcin P. mieszkańcy powiatu polickiego. Nim zostali złapani zdążyli wybić szyby w aż 23 samochodach na różnych ulicach Polic. W trakcie zatrzymania byli bardzo agresywni. Obaj byli nietrzeźwi. Mieli po około 2 promili alkoholu w organizmie. Wandale uderzali w szyby młotkiem, służącym do wybijania szyb w autobusach. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Czy ktoś rozumie takie wyczyny? Czy można to jakoś wytłumaczyć? Bo ja za cholerę nie potrafię zrozumieć, a szkoły kończyłem.
Ostatnio podobnie było z oponami - przecięli 22 opony w samochodach.
Pytam się tylko - PO CO?
 

nortus
 
Po wyroku sądu, przed salą rozpraw, osądzony za wielokrotne zabójstwo mężczyzna zaczyna płakać. Podchodzi do niego sprzątaczka i pyta:
- Czemu pan tak płacze?
- Bo nie dali mi kary śmierci.
- A jaki pan dostał wyrok, gorszy od kary śmierci?
- Dostałem miesiąc pracy w Biedronce
 

nortus
 
Uwagi z uczniowskich dzienniczków - część 1

* Przyłapany na paleniu w toalecie broni się, mówiąc że "wykurza robale z kibla".

* Zwalnia się z lekcji. Mówi, że boli ją głowa, a potem widzę ją z przystojnym brodaczem.

* Demonstrując działanie gejzeru, opryskał pomidorem całą klasę.

* Pije wodę z kranu, mówiąc: "Kaca mam".

* Z radości, że nie ma nauczyciela, zwalił tablicę.
 

nortus
 
Wesoła zagadka

- Czym się różni mężczyzna od choinki?

- Choinkę jak się rozbierze to zostaje tylko badyl, a jak mężczyznę - to widać także dwie bombki.
 

nortus
 
W szkole Jasio dostał jedynkę z klasówki. Po lekcji podchodzi do nauczycielki:
- Proszę pani ja nie zasłużyłem na jedynkę!
- Też tak uważam, ale nie ma niższej oceny.
 

nortus
 
Humor z zeszytów szkolnych
= Na niektórych wyspach Indonezji ludzie chodzą poubierani nago.
= W górach nie mieszkają ludzie, tylko górale.
= Boryna śpiewał w chórze, ale tylko partie solowe.
= Dwa przeciwległe punkty na globie nazywamy biegunkami.
= Wieś była samowystarczalna: kobiety dostarczały mleka, mięsa i skór.
 

nortus
 
Rozmawiają dwie "panienki". Jedna pyta:
- Jaki rodzaj seksu preferujesz?
- Lubię po bożemu, a ty?
- Ja uwielbiam kochać się "na rodeo".
- Na rodeo? A jak to się robi?
- Na początku kocham się w pozycji na jeźdźca, po 20 sekundach mówię że mam AIDS i próbuję się utrzymać.
 

nortus
 
Humor z zeszytów szkolnych
= Kolumb myślał że odkrył Indie, a to były Stany Zjednoczone.
= Wisła płynąc przez Żuławy wpada w depresję.
= Michał Anioł zdążył tylko napocząć nagrobek Juliana II.
= Matejko namalował "Bitwę pod Grunwaldem", chociaż ani razu jej nie widział w telewizji.
= Amundsen zasadził flagę na biegunie.
 

nortus
 
Kobieta i mężczyzna
Mężczyzna odkrył broń, wynalazł polowanie.
Kobieta odkryła polowanie, wynalazła futra.
Mężczyzna odkrył kolory, wynalazł malowanie.
Kobieta odkryła malarstwo, wynalazła makijaż.
Mężczyzna odkrył mowę, wynalazł konwersację.
Kobieta odkryła konwersację, wynalazła plotkę.
Mężczyzna odkrył rolnictwo, wynalazł jedzenie.
Kobieta odkryła jedzenie, wynalazła dietę.
Mężczyzna odkrył handel, wynalazł pieniądze.
Kobieta odkryła pieniądze, i to zrujnowało mężczyznę.
 

nortus
 
Małżeństwo było na wakacjach w Pakistanie.
Zwiedzali wlasnie targ, aby znalezc kilka pamiatek, które mogli by  
wreczyc znajomym.  
Az zaszli w dziwna uliczke, gdzie byl tylko jeden maly sklepik z sandalami. Juz, juz mieli zawrócic, gdy ze sklepu dobiegl ich glos:  
- Hej wy! Zagraniczni! Chodzcie, chodzcie! Wejdzcie do mojego sklepiku!  
Wiec para zgodzila sie i weszli do srodka. Tam w uklonach przywital ich maly czlowieczek i powiedzial:
-Mam dla was specjalne sandaly, które moga was zainteresowac. One  maja magiczna moc. Sprawiaja, ze jestes tak dziki w lózku jak spragniony
wielblad na pustyni!
Zona od razu chciala je kupic, ale maz zrobil sie bardzo sceptyczny.
Uwazal, ze nie potrzebuje takich sandalów, a po za tym nie wierzyl  w ich moc.
Wiec zapytal sklepikarza:
-Jak to mozliwe, ze sandaly moga miec az tak wielka moc?
-Po prostu je przymierz, Saiheeb. Sandaly Ci to udowodnia   odpowiedzial sklepikarz.
Maz oczywiscie nie chcial ich przymierzac, ale po wielu naleganiach zony zgodzil sie. Jak tylko wsunal swoje stopy w sandaly od razu
poczul silne podniecenie. W oczach pojawil mu sie blysk pozadania i poczul cos czego nie czul od lat - wielka i brutalna potege sexu.
W mgnieniu oka maz zlapal sklepikarza, brutalnie zmusil go do sklonu, oparl o stolik, sciagnal mu spodnie i zaczal sobie na nim uzywac.
Na co sklepikarz zaczal krzyczec tak przerazliwie jak jeszcze nikt nigdy nie krzyczal:
-STÓJ ! STÓJ ! ... ZALOZYLES LEWY NA PRAWY!.............
 

nortus
 
U księdza prałata Henryka spowiada się pewien polityk:
- Proszę księdza! Ukradłem 5 milionów złotych.
- Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
- Wziąłem także kilka najnowszych modeli mercedesa jako łapówkę.
- Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
- Proszę księdza, miałem, jeszcze powiedzieć, że molestowałem mojego 10-letniego syna, ale uprzedzam, że nie zamierzam się z nikim dzielić!
 

nortus
 
Do agencji towarzyskiej przyszedł facet. Zamówił panienkę i spędził z nią fantastyczną noc. Rano idzie do szefowej uregulować należność.
- Ile się należy? - pyta.
- Nic... Był pan świetny!
- Co? Cała noc seksu z rewelacyjną dziewczyną i nic nie płacę?
- Nic. Proszę, to jeszcze dla pana - szefowa podaje mu 200 złotych.
Faceta zamurowało. Nie dość, że poużywał w najlepsze, to jeszcze dostał dwie stówy. Tego samego dnia opowiedział o wszystkim koledze, więc on też postanowił odwiedzić agencję. On też spędził fantastyczną noc z panienką, rano idzie do szefowej i pyta:
- Ile się należy?
- Nic, był pan świetny - mówi szefowa i wręcza mu 50 złotych.
- Dziękuję - mówi facet. - Nie dość, że było fajnie, to jeszcze dostaję kasę. Wie pani co? Mam pytanie. Dlaczego dostałem 50 złotych, a mój kolega wczoraj dostał za to samo 200?
- Wczoraj wszystko szło na satelitę, a dziś tylko na kablówkę.
 

nortus
 
Przepis na karpia wigilijnego

1. Bicie na chama:
- młotek: walnąć z całej siły między oczy lub w okolice oczu (uważać na palce)
- tasak: obciąć głowę (uważać na dłoń)
Skutki uboczne: gwarantowane wyrzuty sumienia i mdłości. Nasze kalectwo i śmierć karpia równie prawdopodobne.

2. Bicie "na tchórza" - unikanie walki:
- do wanny z karpiem wrzuca się włączoną suszarkę do włosów Skutki uboczne: wymiana korków, zakup nowej suszarki.

3. Bicie psychologiczne:
- podchodzi się do wanny, w której beztrosko pływa karp i znienacka pokazuje mu się kalendarz z zakreśloną czerwonym pisakiem datą 24 grudnia (na 99,9% karp umrze na zawał)
Skutki uboczne: a co będzie, jak trafisz na ten 0,01%?

4. Gry wojenne:
- do wanny wrzucasz petardę
Skutki uboczne: odpada patroszenie, lecz dochodzi malowanie ścian i sufitu.

5. Bicie damskie:
- wyciągasz korek z wanny i wychodzisz na papierosa i serial brazylijski
Skutki uboczne: możesz zachorować na raka (palenie szkodzi).

6. Bicie niesportowe:
- idąc do domu z karpiem udajesz, że niechcący wypada ci siatka pod nadjeżdżający autobus
Skutki uboczne: czasem kierowca autobusu chcąc uniknąć kolizji z siatką, w której może przecież być mina przeciwpancerna, przejeżdża nie tego co
trzeba.

7. Bicie koleżeńskie:
- wypijasz z karpiem flaszkę i tłumaczysz mu, że on nie ma już po co żyć, bo jego dziewczyna zdradza go z innym w sąsiedniej centrali rybnej; karp umiera z żalu lub przepicia
Skutki uboczne: chora wątroba, wyrzuty sumienia, a jak karp wie coś o twojej żonie?